fbpx
0

Čo je potravinová intolerancia

Čo presne znamená

potravinová intolerancia?

Potravinová intolerancia je  neobvyklá reakcia tela na určité potraviny, ktorá sa môže prejaviť niekoľkými spôsobmi. Niektorí ľudia môžu trpieť jedným z príznakov ako napr. neznesiteľné bolesti hlavy, zatiaľ čo iní trpia nadúvaním, migrénou či kožnými alebo dýchacími ťažkosťami. Uvedomiť si, že potraviny sú katalyzátorom konkrétnych symptómov, nie je jednoduché, pretože na rozdiel od okamžitých príznakov potravinovej alergie, príznaky potravinovej intolerancie sa často objavujú o niekoľko hodín alebo dokonca dní neskôr.

Hoci potravinová intolerancia nie je priamo životu nebezpečná, nemali by ste ju podceňovať. Jej prejavy môžu veľmi znepríjemniť váš každodenný život. Výskyt potravinovej intolerancie je pomerne častý – odhaduje sa, že ňou trpí asi 45% obyvateľstva. Mnoho ľudí má skúsenosť s viac ako jedným symptómom potravinovej intolerancie.

Príznaky bývajú často nejasné a základná príčina problému – potravina – nie je vždy správne diagnostikovaná. Trpiaci sa často sťažujú na pocit nafukovania a bývajú často unavení.

Zložitá cesta potravín, ktorá ovplyvňuje naše každodenné životy, je novo-objavujúcou sa oblasťou poznania. Diagnostikovať príčiny symptómov, ktoré sa zdajú byť mnohokrát ‘nevysvetliteľné’, je veľmi problematické.

Ľudia trpiaci potravinovou intoleranciou (neznášanlivosťou) sa často pod vplyvom lekárov, ale aj médií, domnievajú, že ich stav je iba v ich ‘hlave’ resp. je potrebné liečiť fyzické prejavy ich stavu, nie ich príčinu.

Mnohí ľudia trpiaci potravinovou intoleranciou si po stanovení diagnózy a po odstránení ich problému v potravinách, uvedomujú, že boli vystavovaní miernym príznakom potravinovej intolerancie po celý život.

Čo presne znamená

PRIHLÁSTE SA TERAZ NA ODBER NEWSLETTERA

Ešte nemáte účet ? Zaregistrujte sa !

Prihlásenie do Vášho účtu