fbpx
0

Intolerancia na kvasnice

Ak Vám test ukázal pozitívne výsledky na pekárenské alebo pivovarnícke droždie, potom je potrebné ich vylúčiť úplne alebo znížiť spotrebu kvasníc na minimum.

Pekárenské a pivovarnícke droždie predstavujú 2 typy rovnakého organizmu, a teda ľudia, ktorí reagujú na jedny, obyčajne reagujú aj na druhé.

Droždie

Zo všetkých uvedených potravín je zrejme najťažšie vylúčiť práve droždie, pretože sa skrýva v mnohých spracovaných potravinách, teda je skutočne dôležité plánovať si jedálniček ešte predtým, než začnete s eliminačnou diétou na kvasnice.

Živé kvasinky sa používajú pri príprave a spracovaní potravín, kde sa premieňa cukor na oxid uhličitý a alkohol. Sú dobrým zdrojom vitamínu B, avšak ten môže byť získaný aj z iných potravín, ako je mäso, ryby, obiloviny, orechy a tmavá zelenina.

Aby sme zabezpečili konzumáciu stravy zbavenej kvasníc, je potrebné vyhnúť sa ich prírodným zdrojom, rovnako ako tým, ktoré sa do potravín pridávajú ako prídavné látky. Obmedzenie príjmu cukru v strave má taktiež pozitívny účinok tým, že sa zabráni rastu kvasiniek v tráviacom systéme.

Intolerancia na kvasnice

Alternatívy ku kvasniciam

Sójová omáčka

Môžeme ju nahradiť opekaným sezamovým olejom.

Šampanské, Tequila, gin a vodka

Tieto alkoholické nápoje sú vyrobené prakticky bez kvasníc.

Pekárenské výrobky z kysnutého cesta

Môžete ich nahradiť chlebmi a pečivom bez použitia kvasníc (so sódou) a iné alternatívy, ako sú Ryvita, ryža, zákusky a torty z ovsa a raže, perník.

Ocot

Namiesto octu používajte citrónovú šťavu.

Vaše otázky na kvasnice

Prečítajte si naše odpovede na tieto otázky. Možno v nich nájdete odpovede, ktoré aj Vás zaujímajú.

Ak som intolerantný na kvasnice, myslia sa tým aj pivovarnícke kvasnice?
Áno, test zahŕňa aj pivovarnícke aj pekárenské kvasnice. Ak vám vyjdú pozitívne kvasnice, je veľmi dôležité pripraviť si stravovací plán, pretože sa vyskytujú v mnohých potravinách.

PRIHLÁSTE SA TERAZ NA ODBER NEWSLETTERA

Ešte nemáte účet ? Zaregistrujte sa !

Prihlásenie do Vášho účtu