fbpx
0

Intolerancia u detí a tehotných žien

Deti a potravinová intolerancia

Potravinová intolerancia (PI) je strašiakom, ktorý trápi nielen dospelých, ale aj deti, pomerne často práve dojčatá. Odhaliť neznášanlivosť u dospelého človeka je jednoduchšie, keďže vie identifikovať a najmä povedať ako sa cíti, či aké sú príznaky.

U malých detí je to už náročnejšie. Potravinová intolerancia sa u detí prejavuje mierne odlišným spôsobom v porovnaní s dospelými. Symptómy PI u dospelého človeka sú sprevádzané prevažne tráviacimi ťažkosťami, pričom u detí sa príznaky skôr prejavia v podobe ekzémov a kožných problémov, v nižšej miere problémami s trávením.

Ako rozlíšiť alergiu od potravinovej intolerancie u dieťaťa?

Túto otázku si kladie veľa rodičov a najmä, ak sa negatívne príznaky po konzumácii jedla prejavujú častejšie. Symptómy alergie a intolerancie na potraviny sú odlišné a podľa nasledovných reakcií dieťaťa viete ľahšie identifikovať, či sa jedná o alergiu alebo neznášanlivosť na niektorú potravinu.


Alergia Intolerancia
Žihľavka
Opuch
Problémy s dýchaním
Problémy s prehĺtaním
Zvracanie
Anafylaktický šok
Kožné problémy
Nadúvanie
Plynatosť
Zvracanie
Zápcha
Hnačka
Pálenie záhy


Predtým, ako sa rozhodnete či už pre návštevu lekára alebo pre test na potravinovú neznášanivosť, je dôležité si zodpovedať základné otázky z hľadiska lepšieho odlíšenia potravinovej alergie od intolerancie:

 1. Aké sú príznaky a akým spôsobom sa prejavujú?
 2. Aká je reakcia a po akom čase sa reakcia prejaví po konzumácii určitej potraviny?
 3. Ako dlho príznaky pretrvávajú?
 4. Prejavila sa reakcia prvýkrát alebo je opakovaná?

Zodpovedaním týchto otázok viete lepšie rozlíšiť, či sa u vášho dieťaťa prejavuje potravinová alergia alebo intolerancia. Potravinová alergia je bezprostrednou reakciou imunitného systému, zatiaľ čo pri intolerancii nie je imunitný systém zapojený. Intolerancia na potraviny sa prejavuje s časovým oneskorením, častokrát ťažkosťami s trávením, žalúdkom, ako aj kožnými ekzémami a vyrážkami.

Deti a potravinová intolerancia

Prejavy PI u dieťaťa, nie však u matky

Ak dieťa stále kojíte a prejavujú sa u neho niektoré zo symptómov potravinovej intolerancie, je viac než pravdepodobné, že reaguje práve na určitú potravinovú zložku, ktorú dieťa prijíma z materského mlieka. Je normálne, ak dieťa, ktoré je stále kojené bojuje s intoleranciou na potraviny, zatiaľ čo sa u matky žiadna potravinová neznášanlivosť neprejavuje. Spočíva to najmä v tvorbe IgG protilátok v tele matky na špecifické potraviny, ktoré sa akumulujú v tele tak, aby zabránili prejavom intolerancie a následným problémom. Matka dieťaťa tak môže byť asymptomatická, no pri prijímaní materského mlieka si dieťa ešte nie je schopné účinne vytvoriť dostatočné množstvo protilátok. V detskom systéme sa preto vytvára množstvo imunitných komplexov (potravinových proteínov) ukladajúcich sa do tkanív, čím je dojča neschopné automaticky odstrániť a očistiť z organizmu nadmerné množstvo týchto komplexov.

Najčastejšie symptómy PI u detí
 • Ekzémy a vyrážky, fľaky na koži
 • Podráždenosť, prípadná bdelosť
 • Reflux
 • Žalúdočné ťažkosti
 • Nadúvanie a plynatosť
 • Hnačka
 • Odmietanie stravy
 • Odmietanie prsníka pri kojení
 • Nespokojnosť, častý plač a podráždenosť
Najčastejšie typy potravinovej intolerancie u detí
 • Laktózová intolerancia
 • Histamínová intolerancia
 • Intolerancia na pšenicu
 • Intolerancia na vajcia
 • Intolerancia na kukuricu

Test potravinovej intolerancie u tehotných žien a detí do 2 rokov

Častokrát sa práve veľa žien pýta na test potravinovej intolerancie počas tehotenstva. Testovanie počas gravidity sa vôbec neodporúča. Hlavným dôvodom je imunita, ktorá je počas deviatich mesiacov tehotenstva potlačená a výsledky testu by boli nepresné alebo dokonca chybné. Avšak, dobrou správou pre budúce mamičky je možnosť testovania po 4 až 6 týždňoch po pôrode.

Permeabilita čreva u dojčiat je oveľa väčšia ako u detí starších nad 2 roky. Tiež nemôžeme zabúdať na to, že u bábätiek sa organizmus, ako aj ich imunita len postupne vyvíja, preto by mohli byť interpretované výsledky nepresné a s najväčšou pravdepodobnosťou skreslené, či dokonca nepravdivé.

Hoci sa testovanie PI odporúča pre deti až od 2 rokov, netreba zúfať. Ak máte dieťa do 2 rokov, test intolerancie na určité potraviny si môže urobiť práve matka dieťaťa, a to aj v prípade, že sa u nej doposiaľ neprejavili žiadne symptómy. Imunita dojčeného dieťaťa je zatiaľ iba pasívna a závislá od matky, resp. zo živín prijímaných z materského mlieka.

Test potravinovej intolerancie detí od 2 rokov

Ak máte po dlhšom pozorovaní nezvyčajných príznakov u Vášho dieťaťa pocit, že sa u neho prejavuje potravinová intolerancia, odporúčame urobiť test potravinovej intolerancie. Postupnosť a proces testovania je rovnaký ako pri dospelom človeku. Nevyhnutná je však podpora rodiča pri odoberaní vzorky, ako i pri zmene stravy a uvedenia nového jedálnička, ktoré by malo byť nenápadné a nahradené vhodnými alternatívnymi potravinami.

Vylúčenie nevhodných potravín zo stravy dieťaťa alebo stravy matky môže mať nasledovné pozitívne výsledky:

 • Eliminácia ekzémov alebo iných kožných problémov, ktoré boli spôsobené istou potravinou alebo potravinami
 • Zlepšenie apetítu a chuti do jedla 
 • Eliminácia tráviacich ťažkostí a priepustnosti čreva
 • Normalizácia hmotnosti dieťaťa
 • Väčšia spokojnosť a kľud dieťaťa

Elimináciou potravín spôsobujúcich intoleranciu a správnym nastavením stravy u dieťaťa staršieho ako 2 r. umožníte dieťaťu plnohodnotnejší a spokojnejší život bez zbytočného trápenia spôsobeného určitými potravinami.

Pri dieťati mladšieho ako 2 r. bojujúceho s potravinovou intoleranciou si musí práve kojaca matka zmeniť a upraviť jedálniček tak, aby dopriala vyváženú stravu a energiu nielen sebe, ale najmä svojmu potomkovi. Ak potrebujete s úpravou a vhodným nastavením jedálnička pomôcť, obráťte sa na nás alebo na výživového poradcu.

PRIHLÁSTE SA TERAZ NA ODBER NEWSLETTERA

Ešte nemáte účet ? Zaregistrujte sa !

Prihlásenie do Vášho účtu