Ako sa stravovať keď mám potravinové intolerancie?
Veľa ľudí sa po zistení potravinových intolerancií a senzitivít snaží hľadať recepty a spôsoby, ako sa vyhýbať potravinám, ktoré im škodia. V dnešnej dobe presýtenej informáciami je hľadanie jednoduchých, ľahkých a rýchlych receptov ťažšie. Recepty našich starých mám sú často plné potravín, ktoré ľuďom nerobia dobre. Ale ako ich zmeniť? Ako nájsť vhodnú kombináciu jedál? Ako sa začať zdravo stravovať?
Príznaky potravinovej intolerancie
Pod pojmom potravinové intolerancie sa schovávajú aj potravinové senzitivity, ktoré si človek „vypestuje“ nesprávnym stravovaním a životným štýlom. V dôsledku nadmerného stresu, nevhodného stravovania a nedostatočnej výživy organizmu dochádza ku vzniku deravého alebo priepustného čreva. Takýto stav čreva následne vedie k prepúšťaniu mnohých látok do krvného riečiska, čím sa bunky imunitného systému aktivujú – vzniká imunitná a zápalová odpoveď.
Medzi typické príznaky potravinovej intolerancie/senzitivity patrí:
- Nadúvanie
- Nadmerná plynatosť
- Malabsorbcia
- Zvracanie
- Vyrážky
- Ekzém
- Migréna
- Hnačka
V prípade, že sa u vás opakovane vyskytujú spomínané príznaky, je potrebné vykonať test potravinovej intolerancie/senzitivity (FoodPrint, Food Detective). Na základe výsledkov testu odporúčame nastaviť eliminačnú diétu a úpravu životného štýlu. Medzi najčastejšie sa vyskytujúce potravinové intolerancie môžeme zaradiť intoleranciu na laktózu, pšenicu, droždie a vajcia.
Ako sa stravovať?
Pokiaľ nedôjde k úprave stravy, môže sa zdravotný stav a stav čriev zhoršovať. Tým, že potravinové ťažkosti trápia čoraz viac ľudí, existuje nespočetné množstvo platforiem, ktoré vám ukážu ako sa stravovať aj pri potravinových intoleranciách. Možno aj vy patríte medzi veľkú skupinu ľudí, ktorí si však kladú otázku: Ako si nastaviť správne jedálniček a variť zdravšie? Práve s týmto problémom vám vedia pomôcť skúsení nutriční poradcovia a ich publikácie či kuchárske knihy.
Radi by sme vám chceli dať do povedomia kuchárku Jeme zdravo – rýchlo a jednoducho. Kniha nie je určená špeciálne pre potravinové intolerancie, ale nájdete v nej desiatky receptov, ktoré sa nimi zaoberajú.
Autormi tejto knihy je trojica mladých ľudí, ktorí sa zaoberajú zdravou výživou a snažia sa v receptoch skĺbiť jednoduchosť a funkčnosť jedla.
Vďaka tejto kuchárke si viete pripraviť mnoho jedál nielen rýchlo, ale aj lacno. V receptoch nájdete bežne používané potraviny, žiadna exotika alebo experimentovanie. Pre všetky recepty platí, že ich zvládne navariť aj neskúsený kuchár a na jedlách si pochutí celá rodina. Ak máte potravinovú intoleranciu/senzitivitu, určite si pochutíte tiež. V kuchárke sa nachádza množstvo receptov, ktoré sú bezlaktózové, bezlepkové alebo sú vhodné na iné potravinové intolerancie.
Medzi hlavné výhody kuchárskej knihy patrí:
- jednoduchá a rýchla príprava
- prípravu receptov zvládne aj začiatočník
- pochutí si celá rodina
- pri každom recepte je kalorický prehľad a zastúpenie makroživín (ideálne pre začiatočníkov ohľadom zmeny životného štýlu)
- suroviny kúpite v bežnom obchode
- ľahko si vytvoríte týždenný stravovací plán
Sladký recept
Ak vás kniha zaujala, môžete vyskúšať nasledovný recept, ktorý je nielen zdravý, rýchly, ale aj sladký a veľmi chutný.
Čokoládové sušienky so škoricou
- 100g pekanových orechov
- 80g datlí medjool (nasekať najemno)
- 1 ČL vanilkového extraktu
- 1 vajce
- 5 PL holandského kakaa
- 1 ČL mletej škorice
- 50g horkej čokolády
- ½ ČL jedlej sódy
- štipka soli
Postup:
- Rúru vyhrejte na 175 °C. Pripravte si plech a vyložte ho papierom na pečenie.
- Orechy rozmixujte najemno v mixéri, pridajte nasekané datle, soľ, vanilkový extrakt, vajcia, kakao a škoricu a všetko zmiešajte do kompaktnej hmoty.
- Čokoládu nalámte na menšie kúsky a spolu s jedlou sódou vmiešajte do cesta.
- Z cesta tvarujte sušienky a ukladajte ich na pripravený plech.
- Plech vložte do rúry a pečte 15 – 20 minút pri teplote 175 °C.
- Upečené sušienky nechajte vychladnúť a podávajte.