fbpx
0

Blog

Migréna a bolesť hlavy: poznáte príčinu?

Migréna a bolesť hlavy: poznáte príčinu?

Migréna a bolesť hlavy postihuje množstvo ľudí rôznymi spôsobmi. Najčastejšie sa prejavuje ako tupá alebo tenzná bolesť, klepanie, alebo bolesťou na spánkoch. Milióny ľudí na celom svete zažívajú tieto príznaky často, u niektorých aj na dennej báze.

Hoci je príčina migrény a bolesti hlavy rôzna, je čoraz viac jasnejšie, že práve výživa zohráva dôležitú úlohu. Zdravotní experti už veľa rokov skúmajú nepriaznivé účinky zložiek a prísad v potravinách na klinické symptómy. Predpokladá sa, že jednotlivci sa líšia v náchylnosti na konkrétne zložky, ktoré môžu vyvolať reakcie potravinovej intolerancie. U niektorých ľudí je neznášanlivosť na potraviny neškodná, zatiaľ čo u iných môže viesť ku chronickým symptómom spojených s bolesťami hlavy a migrénami.

Ako spolu súvisí migréna a potravinová intolerancia?

Nežiaduce reakcie na potraviny spôsobujú stále viac a viac zdravotných problémov. Potravinová alergia typu I (s okamžitým nástupom), ktorá môže spôsobiť život ohrozujúce príznaky postihuje približne 1 – 2 %. Odhaduje sa však, že viac ako 40 % populácie trpí potravinovými alergiami typu III (s oneskoreným začiatkom), známe ako potravinové intolerancie.

Reakcie sa objavujú niekoľko hodín alebo dní po konzumácii potravín, po aktivácii imunitného systému potravinovým alergénom. Táto imunitná reakcia vedie k produkcii protilátok IgG, ktoré sa viažu na špecifické potravinové proteíny a vytvárajú imunitné komplexy. Tieto komplexy sa postupne hromadia v kĺboch a iných orgánoch v tele a spôsobujú zápal tkanív.

Potravinová intolerancia a migréna

Ak sa problémové jedlo alebo potravina konzumuje pravidelne, zápal sa môže stať chronickým, čo môže neskôr spôsobiť množstvo ďalších symptómov spojených s potravinovou intoleranciou, vrátane bolesti hlavy a migrény.

Dostatok spánku, príjem živín pre udržiavanie zdravej črevnej mikroflóry, ale tiež zrieknutie sa cigariet a obmedzenie alkoholu - to všetko prispieva k posilneniu imunitného systému.

Identifikácia potravinovej intolerancie a eliminácia migrény

Ak lekárske vyšetrenia nedokázali potvrdiť príčinu bolesti hlavy či migrény, existuje zvýšená pravdepodobnosť, že za neznášanlivosť na konkrétne potraviny by mohla byť zodpovedná práve intolerancia. Jednoduchou eliminačnou diétou s lekárskou pomocou sa dá identifikovať problémové potraviny, no tento „pokus a omyl“ je často nepresný a najmä časovo náročný.

Detekcia protilátok IgG špecifických pre potraviny v krvnom riečisku sa považuje za spoľahlivú metódu na identifikáciu potravín, ktoré môžu spôsobovať príznaky, ako aj na usmernenie a navrhnutie eliminačnej diéty založenej na výsledkoch protilátok IgG. Čím skôr problémové potraviny identifikujete a následne vylúčite z jedálnička, tým rýchlejšie sa bolesť hlavy stratí, príde úľava a spokojnosť.

Nie je to len vo Vašej hlave. Aj malá zmena jedálnička môže byť riešením a cestou pre spokojný a plnohodnotný život.

PRIHLÁSTE SA TERAZ NA ODBER NEWSLETTERA

Ešte nemáte účet ? Zaregistrujte sa !

Prihlásenie do Vášho účtu