Vysoký krvný tlak (hypertenzia): Viem si pomôcť aj sám?

Vysoký krvný tlak (hypertenzia): Viem si pomôcť aj sám?

Krvný tlak je sila, ktorú krv človeka vyvíja na steny krvných ciev. Tento tlak závisí od odporu krvných ciev a od toho, ako veľmi musí srdce pracovať. Medzi typické poruchy patrí vysoký krvný tlak (hypertenzia), ktorí trápi čoraz viac ľudí a málokto si s ním vie rady.

Jeho nepriaznivé účinky na organizmus, častokrát človeka oslabia natoľko, že nevie vykonávať bežné každodenné činnosti. Stáva sa z neho fenomén dnešnej doby, nakoľko je do značnej miery ovplyvnený aj stresom. Vysokým krvným tlakom trpí 1 z 5 ľudí mladších ako 50 rokov. 1 zo 4 ľudí ani nevie o tom, že ním trpí a iba 1 z 3 ľudí je správne liečený.

Čo sa skrýva pod pojmom vysoký krvný tlak?

Vysoký krvný tlak alebo hypertenzia je kardiovaskulárne ochorenie, ktoré sa prejavuje hlavne zvýšenými hodnotami krvného tlaku, čiže presahujú normálne hodnoty. Hovoríme o ňom, keď hodnota systolického tlaku je vyššia ako 140 mmHg a hodnota diastolického tlaku je vyššia ako 90 mmHg. Takýto tlak krvi na vnútornú stranu tepien môže spôsobiť ich narušenie alebo poškodenie.

 • Hypertenzia môže mať 4 rôzne stupne, ktoré sa odvíjajú práve od nameraných hodnôt:
 • Normálny krvný tlak – menej ako 120mmHg / menej ako 80 mmHg
 • Zvýšený krvný tlak – 120 – 139 mmHg / menej ako 80 mmHg
 • Hypertenzia 1. stupňa – 140 – 159 mmHg / 90 – 99 mmHg
 • Hypertenzia 2. stupňa – 160 – 179 mmHg / 100 – 109 mmHg
 • Hypertenzia 3. stupňa (hypertenzívna kríza) - ≥ 180 mmHg / ≥ 110 mmHg
 • Izolovaná systolická hypertenzia - ≥ 140 mmHg / ≥ 90 mmHg

Ako vzniká hypertenzia

Hypertenzia je typickým civilizačným ochorením, no nazýva sa aj ako ochorením nesprávneho životného štýlu. Často sa tu vyskytuje aj genetická predispozícia, ale jedná sa skôr o nesprávne vzorce správania. Deti od rodičov preberajú nesprávne návyky a reakcie, ktoré potom samostatne ovplyvňujú vznik hypertenzie.

Medzi také návyky a reakcie patrí:

 • nadmerná konzumácia jedla
 • konzumácia rýchleho občerstvenia
 • nepravidelné stravovanie
 • nedostatok času na relaxáciu
 • málo pohybu
 • veľké množstvo soli
 • fajčenie
 • výbušnosť
 • workoholizmus a snaha stihnúť toho čo najviac za krátku dobu

Osoba trpiaca hypertenziou si nemusí všimnúť žiadne príznaky a preto sa často nazýva aj ako „tichý zabijak“.

Rizikové faktory hypertenzie

Medzi typické rizikové faktory pre vznik hypertenzie patrí:

 • Obezita – nadváha je primárnym rizikovým faktorom mnohých ochorení
 • Vysoký vek – vyskytuje sa bežne u ľudí starších ako 60 rokov. Krvný tlak sa môže vekom stabilne zvyšovať, pretože tepny tuhnú a zužujú sa kvôli hromadeniu plakov
 • Nesprávna životospráva – sedavý spôsob život, strava bohatá na tuky, nízky príjem draslíka
 • Dedičné faktory
 • Zvýšený cholesterol
 • Etnická príslušnosť – afroameričania majú vyššie riziko vzniku vysokého krvného tlaku ako iné

Pokiaľ sa vysoký krvný tlak nelieči, môže tak viesť ku vzniku a rýchlejšiemu postupu aterosklerózy (kôrnatenie tepien), ktorá podmieňuje vznik cievnej mozgovej príhody či srdcového infarktu. Je tiež primárnym rizikovým faktorom pre srdcové zlyhanie a aneuryzmy.

Udržiavanie správneho krvného tlaku je nevyhnutné pre ochranu zdravia a zníženie rizika týchto nebezpečných ochorení. Spomedzi orgánov je najviac zaťažené srdce, mozog, cievy, ale rovnako aj obličky či oči. Pacienti, ktorí trpia vysokým krvným tlakom majú často vyššiu šancu aj na rozvoj cukrovky.

primárna (esenciálna) hypertenzia

Lekári nazývajú vysoký krvný tlak, ktorý nie je spôsobený iným stavom alebo ochorení ako primárna alebo esenciálna hypertenzia. Primárna hypertenzia môže byť výsledkom viacerých faktorov:

 • Objem krvnej plazmy
 • Hormonálna aktivita u ľudí
 • Faktory prostredia, ako je stres a nedostatok pohybu

Sekundárna hypertenzia

Ak je základný stav príčinou zvýšenia krvného tlaku, lekári to nazývajú ako sekundárna hypertenzia. Má špecifické príznaky a je komplikáciou iného zdravotného problému. Najčastejšou príčinou býva chronické ochorenie obličiek, pretože obličky už nestíhajú filtrovať tekutinu a nadbytočná tekutina vedie k hypertenzii. V obličkách je produkovaný hormón renín, ktorý vytvára s angiotenzínom a aldosterónom hormálny systém, práve tento systém pomáha dlhodobo regulovať krvný tlak a objem krvi v tele. Ak je jeho funkcia zvýšená, tak sa zvyšuje aj krvný tlak.

Medzi ďalšie ochorenia, ktoré môžu viesť k hypertenzii sú cukrovka, rôzne ochorenia obličiek, Cushingov syndróm (spôsobený kortikoidmi), vrodená hyperlázia nadobličiek, tehotenstvo, spánkové apnoe a obezita.

Príznaky hypertenzie

Osoba trpiaca hypertenziou si nemusí všimnúť žiadne príznaky a preto sa často nazýva aj ako „tichý zabijak“. Je nevyhnutné si teda pravidelne kontrolovať krvný tlak. Medzi zriedkavé a závažnejšie symptómy patrí potenie, úzkosť, problémy so spánkom a začervenanie. Ak sa z vysokého krvného tlaku stane hypertenzívna kríza, môže človeka postihnúť bolesť hlavy a krvácanie z nosa. Medzi najčastejšie sa vyskytujúce symptómy patrí:

 • bolesť hlavy
 • tlak na hrudníku
 • nepravidelné srdcové rytmy
 • zmeny videnia a bzučanie v ušiach.

Závažná hypertenzia môže spôsobiť únavu, nevoľnosť, zvracanie, zmätenosť, úzkosť a trasenia svalov.

Efekt krvného tlaku na náš organizmus

Tým, že je to často tichý stav, tak môže v organizme spôsobovať dlhé roky závažné poškodenia, až pokým sa neprejavia príznaky. Ak sa hypertenzia nelieči, môže dôjsť k závažným komplikáciám. Už sme spomínali, že medzi ne patrí poškodenie tepien, ale tiež sem patrí poškodenie srdca (môže viesť k zväčšeniu, arytmii, zástave srdca, angíne pectoris) a mozgu (mozgová príhoda, demencia).

Ako udržiavať krvný tlak v norme

 1. Pravidelné fyzické cvičenie – podľa súčasných odporúčaní by sa mali ľudia venovať 30 minút denne cvičeniu strednej intezity alebo 15 minút denne cvičeniu s vysokou intenzitou. Odporúča sa cvičiť 5 dní v týždni. Najvhodnejšie aktivity sú chôdza, jogging, bicyklovanie alebo plávanie.
 2. Redukovať stres – je dôležité naučiť sa manažovať stres alebo naučiť sa stresu vyhýbať, práve to pomáha ľuďom udržiavať krvný tlak v normále. Dôležitou súčasťou redukcie stresu je aj naučiť sa relaxovať a nájsť si čas sám pre seba – medzi tieto techniky patrí meditácia, teplé kúpele, jóga alebo dlhé prechádzky. Stresové reakcie v organizme sú tiež spôsobené konzumáciou alkoholu, rekreačných drog, nezdravého jedla alebo fajčením, vyradenie týchto vecí zo životosprávy zníži riziko nielen hypertenzie, ale aj iných vážnych srdcových ochorení.
 3. Úprava stravy – znížte príjem soli, odporúčané množstvo soli, ktoré by mal človek za deň skonzumovať je pod 5 g, ale priemerne sa konzumuje 9 – 12 g. Pridajte do svojej stravy viacej ovocia (bobulovité ovocie, banány) a zeleniny (listová zelenina, červená repa), skúste sa vyvarovať tepelne opracovaným potravinám, polotovarom a celkovým tukom.
  hypertenzia - zdravá strava
  Zaraďte do svojho jedálnička celozrnné potraviny s vysokým obsahom vlákniny, fazuľu, orechy, olivový olej, hydinu a ryby bez kože (práve tá obsahuje najviac tukov). Vyhýbajte sa tzv. trans – tukom, hydrogenovaným rastlinným olejom a živočíšnym tukom vo veľkých dávkach.
  Stanovte si 8-hodinové časové okno, keď budete jesť, a zvyšných 16 hodín denne vrátane spánku nejedzte ani nepite nič, čo obsahuje kalórie. Vaše telo si od neustáleho príjmu potravy potrebuje oddýchnuť.
 4. Zaradenie výživových doplnkov – najlepším pomocníkom a ako prevencia pri hypertenzii sú omega – 3 mastné kyseliny (EPA a DHA), ktoré sú vysoko efektívne pri znižovaní krvného tlaku.
 5. Esenciálne oleje – aromaterapia je v súčasnosti používaná na podporu mnohých každodenných ťažkostí. Existuje mnoho vedeckých publikácií, ktoré poukazujú na priaznivý účinok niektorých esenciálnych olejov pokiaľ sa používajú aromaticky, práve na elimináciu stresu, ktorý býva častým spúšťačom hypertenzie. Medzi najčastejšie študované esenciálne oleje patria Lemon, Orange, Neroli, Marjoram, Lavender a Ylang Ylang.*

Máj je aj mesiacom povedomia o hypertenzii a práve 17. máj je Svetovým dňom hypertenzie. Myslite na zdravý životný štýl a snažte sa o pravidelné meranie tlaku - nielen vy, ale aj vaši blízki.


*(Myeong-Sook Ju a kol., 2013)